Help your business grow by creating your next online presentation with Cevian, a business virtuoso.

Recent Posts_

Al. Tadeusza Kościuszki 47 (42) 628 70 00 zlm@zlm.lodz.pl
Back to top

Zarząd Lokali Miejskich Łódź, ZLM Łódź

  /  Aktualności   /  100-letnia Wigencja przy Sienkiewicza odzyskuje życie

100-letnia Wigencja przy Sienkiewicza odzyskuje życie

Rozpoczęła się długo wyczekiwana przebudowa zabytkowych budynków pofabrycznych przy ul. Sienkiewicza 75/77. Jakie będą kolejne etapy odnowy zabytkowej fabryki?

– Nie tak dawno spotykaliśmy się w tym miejscu z okazji podpisania umowy z wykonawcą. Nie spodziewałam się, że w miesiąc po przejęciu placu budowy przez MOSTOSTAL, zastanę tak zaawansowane prace. Z tego co wiem, za nami już 80 proc. niezbędnych rozbiórek. Ustawiany jest już dźwig, co zawsze jest symbolem, że zaczyna się coś nowego, konstruktywnego. Jak na razie wykonawca wyprzedza harmonogram. To bardzo dobra wiadomość dla 100-letniej „Wigencji”. Rozpoczęła się bardzo ważna i długo wyczekiwana inwestycja, która pozwoli nam ożywić tę część miasta. Znajdujemy się w sąsiedztwie OFF Piotrkowska – jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi. To tu przychodzimy w weekendy, popołudniami. To tu można dobrze zjeść, spędzić miło czas z rodziną, ale też zrobić zakupy w jednym z butików. Goście OFF-u będą mogli obserwować, jak przez lata zaniedbane budynki przechodzą metamorfozę – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi i dodaje: – Za 42 mln zł wybudujemy tu centrum sztuki dla młodych. Duża kubatura pofabrycznych budynków „Wigencji” pozwoli nam nie tylko na umieszczenie w nim dwóch profesjonalnie wyposażonych dwóch scen Teatru Pinokio, ale również na stworzenie w tym miejscu centrum aktywności artystycznej dla najmłodszych łodzian. Będą się tutaj mieściły również pracownie twórcze, w których uzdolnione artystycznie dzieci uzyskają dostęp do wyspecjalizowanego sprzętu oraz wykwalifikowanych instruktorów. Jestem przekonana, że z nowej oferty będą korzystały nie tylko dzieciaki ze Śródmieścia. Prowadzimy intensywne rozmowy nad programem nowego Centrum Sztuki Współczesnej – takiego miejsca, jakiego jeszcze w Łodzi nie było. Będzie to miejsce pełne pozytywnej energii twórczej, spotkań z wybitnymi artystami, to tu będzie studio nagrań i profesjonalne sale warsztatowe.

Rewitalizacja „Wigencji” to również zieleń. Na terenie zrewitalizowanej fabryki posadzonych zostanie 10 klonów polnych „Carnival”, 5 klonów zwyczajnych „Crimson Sentry”, 7 śliw wiśniowych „Pissardii”, a część z 8 rosnących tu drzew zostanie przesadzonych zgodnie z projektem zazielenienia terenu. Posadzone zostaną również krzewy (Lilak Meyera), które zajmą łącznie powierzchnię 50 m kw. oraz byliny i trawy na powierzchni blisko 670 m kw.

W ramach inwestycji powstanie również przebicie do OFF Piotrkowska. Będzie to ciąg pieszo-jezdny, pełniący również funkcję drogi pożarowej.

– To nie będzie łatwa inwestycja. Ale współpracujemy z doświadczoną firmą Mostostal. Efekty ich pracy można podziwiać przy ul. Tuwima 46, gdzie powstała biblioteka Tuvim oraz nowe biura EC1-Łódź Miasto Kultury. Przed nami budowa kolejnej nowoczesnej instytucji kultury. Przebudowa Wigencji nie jest łatwą inwestycją, z jednej strony dbanie o zachowanie historycznej tkanki, z drugiej strony trudna logistyka budowy w centrum miasta. Ale jestem przekonana, że ta inwestycja zostanie ukończona w terminie, czyli na przełomie 2022 i 2023 roku. Przestrzeń, która została objęta przebudową to prawie 4,5 tys. mkw. Powstanie tu kreatywne miejsce dla najmłodszych mieszkańców Łodzi. Będzie też ogród, restauracja dla dzieciaków oraz nowoczesne wnętrza z profesjonalnym wyposażeniem. Zmieniamy Łódź, dla nas i przyszłych pokoleń. Przypomnę tylko, że w tym roku zakończyliśmy remont kamienicy pod numerem Sienkiewicza 79, która teraz jest jedną z najładniejszych przy tej ulicy. W tym roku rozpocznie się również remont siedziby Komendy Miejskiej Policji, ale też remont zabytkowej willi pod numerem 26. Remont czeka także dużą kamienicę przy ul. Sienkiewicza 22 – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Jak informuje Tomasz Cichocki z MOSTOSTAL-u Warszawa, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wykonano już blisko 80% prac rozbiórkowych. Dobiegają już końca prace przy wzmacnianiu fundamentów większego budynku tkalni oraz trwają prace związane z budową nowych fundamentów. Powinny one być gotowe wraz z pionami nowego parteru do końca tego tygodnia.

źródło informacji: UMŁ

UWAGA !
Utworzenie nowego Rejonu Obsługi Najemców

W dniu 1 kwietnia 2022 roku, w Zarządzie Lokali Miejskich utworzono
Rejon Obsługi Najemców Zasobu Obcego z siedzibą w Łodzi przy ul. Ciasnej 19A.

Do zadań RON-ZO należy administrowanie nieruchomościami współwłasnymi, prywatnymi, Skarbu Państwa oraz lokalami stanowiącymi własność gminy we wspólnotach mieszkaniowych, usytuowanymi na terenie Miasta Łodzi, które do tej pory przypisane były obszarowo do pozostałych już istniejących RON-ów.

Dane kontaktowe

Rejon Obsługi Najemców „Zasobu Obcego”
ul. Ciasna 19a
93-547 Łódź
Telefon: (42) 684 81 90
e-mail: ronzo@zlm.lodz.pl

Skip to content