Help your business grow by creating your next online presentation with Cevian, a business virtuoso.

Recent Posts_

Al. Tadeusza Kościuszki 47 (42) 628 70 00 zlm@zlm.lodz.pl
Back to top

Zarząd Lokali Miejskich Łódź, ZLM Łódź

  /  Aktualności   /  Kamienica Zimmermana odzyskuje dawny blask. Co tu powstanie?

Kamienica Zimmermana odzyskuje dawny blask. Co tu powstanie?

Trwa pierwszy etap remontu zabytkowej kamienicy przy placu Wolności 2. To początek wielkiej metamorfozy historycznego placu w Łodzi.

Zabytkowa kamienica przy placu Wolności 2 wybudowana została w 1840 roku przez Bogusława Zimmermana. Miała wtedy jedno piętro. Drugie w 1893 r. dobudował kolejny właściciel, Maksymilian Leinweber. Po zakończeniu prac remontowo-modernizacyjnych budynek dołączy do odnowionych perełek architektonicznych centrum Łodzi.

– Remont kamienicy podzielony został na kilka etapów. Obecnie odnawiane są elewacja oraz prześwit bramowy. W drugim etapie wyremontujemy wnętrza. W zabytkowym budynku powstanie Kamienica Wielkich Łodzian – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Sztukaterie i rozety

Fasada kamienicy Zimmermanna jest siedmioosiowa, trójkondygnacyjna. Parter jest boniowany, nad bramą widać kompozycję sztukatorską składającą się z niskiego podium, na skrajach znajdują się kwietne wazony, a pośrodku muszla z maską kobiety. Elewację kamienicy zdobią motywy roślinne, rozety oraz stylizowana tablica, na której widnieje data „1893”.

– Pracom konserwatorskim poddane zostały detale architektoniczne i sztukateria. Po długich analizach udało nam się wybrać kolor elewacji. Sprawdziliśmy kilkanaście odcieni i zdecydowaliśmy się na kolor ciemnej oliwki. Ponadto uzupełniliśmy ubytki w ścianach oraz stolarce. Wymieniliśmy okna i zabezpieczyliśmy balkony. W prześwicie bramowym i podwórku trwa układnie nowej nawierzchni – informuje Mariusz Kociołek, Zakład Ogólnobudowlany.

Co powstanie w kamienicy Zimmermana?

W budynku siedzibę ma unikatowe na skalę ogólnopolską Muzeum Farmacji, działa tu również najstarsza apteka w mieście. Docelowo przy pl. Wolności 2 powstanie Kamienica Wielkich Łodzian i Łodzianek. W nowej przestrzeni znajdzie się miejsce na tematyczne wystawy, warsztaty i seminaria. Powstanie nowoczesne i dostępne dla wszystkich miejsce spotkań. Po zakończeniu inwestycji łodzianie i turyści zyskają także reprezentacyjne wejście z placu Wolności na odnowiony, pełen kwiatów Pasaż Róży.

Historia kamienicy przy pl. Wolności 2

W 1828 roku Karol Ketschen wystąpił o pozwolenia na prowadzenie pierwszej apteki w Łodzi. Umiejscowił ją w budynku, którego adres to ówczesny pl. Wolności 2. Tyle że… chodzi o dzisiejszą kamienicę pod nr 7. Pod dzisiejszy nr 2 przeniósł aptekę Gottlieb Zimmermann w 1840 roku. Po kolejnych 10 latach i on musiał sprzedać parcelę wraz z zabudową Maksymilianowi Leinweberowi (również aptekarzowi).

Po wybuchu bomby na Nowym Rynku (obecnie Plac Wolności) w czasie I wojny światowej frontowa elewacja uległa całkowitemu zniszczeniu. Dopiero w okresie międzywojennym odnowiono elewację przywracając jej formę z końca XIX w. W 1971 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków. W 1973 roku została przeszła ostatni generalny remont.

źródło informacji: UMŁ

UWAGA !
Utworzenie nowego Rejonu Obsługi Najemców

W dniu 1 kwietnia 2022 roku, w Zarządzie Lokali Miejskich utworzono
Rejon Obsługi Najemców Zasobu Obcego z siedzibą w Łodzi przy ul. Ciasnej 19A.

Do zadań RON-ZO należy administrowanie nieruchomościami współwłasnymi, prywatnymi, Skarbu Państwa oraz lokalami stanowiącymi własność gminy we wspólnotach mieszkaniowych, usytuowanymi na terenie Miasta Łodzi, które do tej pory przypisane były obszarowo do pozostałych już istniejących RON-ów.

Dane kontaktowe

Rejon Obsługi Najemców „Zasobu Obcego”
ul. Ciasna 19a
93-547 Łódź
Telefon: (42) 684 81 90
e-mail: ronzo@zlm.lodz.pl

Skip to content