Help your business grow by creating your next online presentation with Cevian, a business virtuoso.

Recent Posts_

Al. Tadeusza Kościuszki 47 (42) 628 70 00 zlm@zlm.lodz.pl
Back to top

Zarząd Lokali Miejskich Łódź, ZLM Łódź

  /  Aktualności   /  Rewitalizacja na Włókienniczej. Pierwsze kamienice oddane do użytku.

Rewitalizacja na Włókienniczej. Pierwsze kamienice oddane do użytku.

Co słychać na Włókienniczej? Dziewięć kamienic już jest gotowych – powstały w nich nowoczesne mieszkania, pracownie i lokale użytkowe.

– Trwa metamorfoza jednej z najbardziej zaniedbanych ulic w Śródmieściu. Zapowiadaliśmy, że powstaje tu wizytówka łódzkiej rewitalizacji, nie myliliśmy się. Odnowione kamienice idealnie uzupełniają trwającą przebudowę. Mamy już dziewięć odnowionych budynków, a cztery są w trakcie remontu. Przypomnę tylko, że w trakcie przebudowy są dwie perły, czyli willa Hilarego Majewskiego oraz dawny dom Moryca Tauberga pod numerem 22 – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Adam Pustelnik.

W dziewięciu odnowionych kamienicach oddaliśmy do użytku 156 mieszkań, 25 lokali użytkowych, 5 pracowni dla artystów, przedszkole i 2 placówki opiekuńczo-wychowawcze.

– Dawna ulica Włókiennicza wraz z przylegającymi do niej kamienicami przechodzi do historii. W tym roku planujemy oddać kolejne budynki. Pod numerami 2, 15, 22 i 11 trwają intensywne roboty. Prace prowadzimy również w ulicy Włókienniczej na odcinku od pasażu Hilarego Majewskiego do ulicy Kilińskiego – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

Co dokładnie oznacza przebudowa Włókienniczej?

Włókiennicza 2

Budynek przy ul. Włókienniczej 2 zostanie gruntownie odnowiony. Powstanie w nim 21 mieszkań komunalnych, w tym jedno dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wszystkie zostaną wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Budynek będzie podłączony do centralnego ogrzewania i powstaną w nim cztery lokale usługowe przeznaczone na wynajem. Ponadto, zawisną tam budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptaków. W rewitalizowanej kamienicy przy ul. Włókienniczej 11 trwają prace budowlane – w lokalach naprawiane są tynki, wymieniane podłogi, renowacji poddano boazerie i stolarkę okienną. Prowadzone są również prace konserwatorskie. Planowane są tam trzy lokale usługowe, a istniejące wcześniej na posesji dwa budynki gospodarcze zostaną rozebrane.

Włókiennicza 15

Intensywne prace wykończeniowe trwają również w budynku pod adresem Włókiennicza 15, który będzie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. W 12 mieszkaniach będą kompletnie wyposażone kuchnie lub aneksy kuchenne, a także łazienki. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Projekt przewiduje też stworzenie w kamienicy dwóch lokali usługowych. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej. Na podwórku, którego nawierzchnia zostanie gruntownie odnowiona i wyłożona kamienną kostką, będą ławki, plac zabaw i trzepak. Obszar przeznaczony pod plac zabaw zostanie pokryty nawierzchnią gumową. Na terenach zielonych pracownicy posadzą krzewy i drzewa, a wokół nich zasieją trawnik. Dodatkowo na altanie powstanie trejaż z roślinnością pnącą. W tej chwili w budynku stawiane są ściany działowe, kładzione nowe sufity i podłogi, trwa montaż instalacji elektrycznych i wodnych. Ekipy montują też ogrzewanie oraz układają płytki na ścianach i podłogach w kuchniach i łazienkach. Do zrobienia została tam jeszcze elewacja północna kamienicy, wykonanie przyłącza gazowego i końcowe zagospodarowanie terenu. Bliskie finalizacji są prace w lokalu gastronomicznym, który powstanie na parterze.

Włókiennicza 22

Prace budowlane nie zwalniają też przy ul. Włókienniczej 22. Aktualnie trwają prace przy ścianach działowych, układana jest glazura w piwnicach, kuchniach i aneksach kuchennych, malowane są ściany, trwają prace instalacyjne. Odnawiana jest klatka schodowa oraz komórki lokatorskie. W najbliższych dniach robotnicy rozpoczną renowację mieszkań na poddaszu. Budynek zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki zaopatrzone zostaną w wanny lub prysznice, ubikację. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej. Na podwórku będą ławki i altana stanowiące miejsce spotkań mieszkańców. Będzie trzepak i plac zabaw. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Nowa będzie wykonana z płyt oraz kostki kamiennej. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy i drzewa, a wokół nich zasiany trawnik. Dodatkowo na altanie oraz ogrodzeniu powstanie trejaż z roślinnością pnącą. W budynku powstanie 29 mieszkań komunalnych.

Łączna wartość odnowy kamienic przy ul. Włókienniczej to blisko 100 mln złotych.

Projekt pn. “Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic” realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

źródło informacji: UMŁ

UWAGA !
Utworzenie nowego Rejonu Obsługi Najemców

W dniu 1 kwietnia 2022 roku, w Zarządzie Lokali Miejskich utworzono
Rejon Obsługi Najemców Zasobu Obcego z siedzibą w Łodzi przy ul. Ciasnej 19A.

Do zadań RON-ZO należy administrowanie nieruchomościami współwłasnymi, prywatnymi, Skarbu Państwa oraz lokalami stanowiącymi własność gminy we wspólnotach mieszkaniowych, usytuowanymi na terenie Miasta Łodzi, które do tej pory przypisane były obszarowo do pozostałych już istniejących RON-ów.

Dane kontaktowe

Rejon Obsługi Najemców „Zasobu Obcego”
ul. Ciasna 19a
93-547 Łódź
Telefon: (42) 684 81 90
e-mail: ronzo@zlm.lodz.pl

Skip to content